top of page
IMG_6033_edited.jpg

UNUTMAYACAĞIZ...

Yusuf Ata Arıak

Yusuf Ata Arıak 16 Şubat 1948 tarihinde Uşak’ta dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Uşak’ta tamamladı. 1965 yılında yüksek öğrenimine başladığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) 1971 yılında Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansını aynı bölümde 1974 yılında tamamlayarak Elektrik Yüksek Mühendisi ünvanı aldı.


Üniversite öğrenimi sırasında ODTÜ Ortanın Solu, Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları siyasi hareketleri içinde ve Türk Müziği Klübü’nde aktif üye ve yönetici olarak görev aldı. Eylem ve Özgür İnsan dergilerinde yayın kurulu üyesi ve yazar olarak yer aldı. 1968 yılında Doğu Karadeniz köylerinde yaptığı çalışmalar ODTÜ Öğrenci Birliği tarafından “Anadolu’da İnsan” kitabında yayınlandı.


Yusuf Ata ARIAK iş hayatına 1971’de Ankara’da Türkiye Elektrik Kurumu’nda (TEK) mühendis olarak başladı. Daha sonra İstanbul Elektrik Dağıtım Şebekesi Geliştirme ve Islahı projesinde görev aldı. Ardından TEK Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başmühendisliği görevini yürüttü.


1976 genel seçimleri öncesinde CHP Araştırma Bürosu Başkanlığı’nı yürüttü ve CHP Parti Okulu’nda görev yaptı.


1977 yerel seçimleri ile göreve gelen Ali Dinçer’in başkanlığındaki Ankara Belediyesi’nde Belediye Başkan Yardımcılığı, Belediye Meclisi üyeliği ve Belediye Genel Sekreterliği görevlerini üstlendi; Türkiye’de büyükşehir belediyelerinde Genel Sekreterlik yapan ilk kişi oldu. Görev alanında belediye yatırımlarının yanı sıra EGO ve ASU Genel Müdürlüklerinin faaliyetleri de yer aldı. Aynı dönemde belediyenin işletmeleri olan Tanzim Satış Mağazaları, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞOT) ve kurucusu olduğu Halk Ekmek Fabrikası’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.


12 Eylül müdahalesinin ardından önce ANT A.Ş. ve daha sonra Eser Telekom ve Kablonet firmalarında şirket ortağı ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.


2000 yılında mezunları ve öğrencileri birleştirdiği ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğu Dayanışma Kurulu’nu kurdu ve 2018 yılına kadar başkanlığını yürüttü. 2018 yılında Onursal Başkanlığa getirildi.


2002 yılında alternatif telekom işletmecilerini bir araya getirerek sektörün sivil toplum örgütü olan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’ni (TELKODER) kurdu ve 2020 yılına kadar TELKODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.


2010-2017 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Telekomünikasyon Meclisi Başkanı olarak görevi yaptı.

YUSUF ATA ARIAK ARŞİVİ

AA_Ilk Resim.JPG

FOTOĞRAF ARŞİVİ

IMG_0697.JPG

ANMA VİDEOLARI

IMG_0869.JPG

ANMA YAZILARI

YUSUF ATA ARIAK ANISINA
COŞKUN AÇIKGÖZ - SENDEN BOŞALAN ÖMRÜME DOLMAKTA ŞU MATEM

Beste: Erol SAYAN
Güfte: Samim ARIKSOY
Makam: Hüzzam

YUSUF ATA ARIAK
ONUR GECESİ SUNUMU

bottom of page