top of page
Adsız2.png

NEVNİYAZ

Nevniyaz kelimesi kısaca "bir işe yeni başlayan, acemi, çaylak" anlamlarına gelmektedir ve topluluğumuzun mezunlarından Sn. Savaş Zafer Şahin'in önerisiyle ortaya çıkmıştır. Topluluğumuzda yetişen sazendelerimizin kendilerine taktığı bu lakap daha sonra topluluğumuz mezunu, keman eğitmenimiz ve YK eski üyesi Volkan ORHAN'ın önderliğinde hem müziğimizi daha iyi öğrenmek hem de özenli müzik çalışmaları yapmak üzere 2004 yılında tamamen öğrencilerden gönüllü olarak oluşan amatör bir enstrümantal icra grubunun adı haline gelmiştir.


Keman eğitmenimiz Volkan ORHAN'dan sonra topluluğumuz YK eski başkanlarından Saner ESMER önderliğinde çalışmalarına devam eden Nevniyaz grubumuz 2007-08 döneminden itibaren Selçuk SİPAHİOĞLU, Yusuf KOÇAK, Volkan ORHAN ile çalışmalarına devam etmiş olup şuan mezunlarımızdan Gökçe Nihan TAŞKIN ile çalışmalarına devam etmektedir.


Nevniyaz çalışmaları topluluk binamızda öğrenim dönemi içerisinde yapılmaktadır ve orta düzey enstrüman öğrencilerimize açıktır.


Saz eseri icraları, makam-taksim bilgisi, Nevniyaz konserleri gibi çalışmalar yürütülmektedir. Çalışmalar öğrenim yılları içerisinde yapılmaktadır.


Bu grubun ana amacı, topluluğumuzda yetişen sazandelerimizin kendilerini geliştirmelerini ve burada kazandıkları deneyimleri ileriki hayatlarında uygulayarak Türk Müziğine katkıda bulunmalarını sağlamaktır.

bottom of page