top of page
IMG_9390.jpg

CAHİT BAYLAV

YUSUF'a

Seni kaybedeli bir ayı geçiyor. Duygularımı, düşüncelerimi her yazmaya kalkışımda elim, kafam duruyor. Şairin dediği gibi, “kelimeler kifayetsiz... duyuyorum,anlatamıyorum”.

Tanışmamız yarım yüzyıl öncesine, Topluluk’umuzun başlangıç yıllarına gitse de benim uzun yıllar yurt dışında olmam nedeniyle yüzyüze görüşmelerimiz oldukça sınırlı kaldı. O ilk yıllarda, aynı olmasa da karşıt da olmayan siyasi düşüncelerimiz doğrultusunda, topluluk dışında da temaslarımız oldu. Yanılmıyorsam 1977 seçimlerinde sen partili, bense DİSK üyesi bir sendika yöneticisi olarak, okuldaşımız Ali Dinçer’in Ankara Belediye başkanı seçildiği  Ecevit’in seçim kampanyasına destek örgütlüyorduk birlikte.

Ben 30 Ağustos buluşmalarına gelmeye başladıktan sonra biraz daha düzenli görüşmelerimiz oldu. Dahası ailecek tanışmaya başladık. Sevgili Nilüfer’i, Ayşe’yi, ablalarını, benim de ODTÜ’de hocam olan Mehmet enişteni tanıdım.  

Uzak olduğumuz yıllarda da zaman zaman haberleştik bir şekilde. Sen her türlü fedakarlık ve tüm enerjinle topluluğun başarılı gelişip serpilmesi, kurumlaşması, ortak değerlerimizi gelecek kuşaklara taşıyabilecek bir yapıya kavuşması için çalışıyordun. Bu konuda başta topluluk binası olmak üzere pek çok başarının mimarı oldun. Bu yolda zaman zaman sıkıntılarını benimle paylaştığın oldu. Birbirimizi iyi dinleme, birbirimizin düşüncesine saygılı olma ve sorunlar çıktığında soğukkanlılıkla çözüme odaklanma gibi ortak yanlarımız dostluğumuzu daha da pekiştirdi.

Birkaç yıl önce hastalığını ilk duyduğumda nasıl bir kaygıya kapıldığımı dün gibi hatırlıyorum. Günümüzde tıp bilimindeki ileri tedavi yöntemleri sayesinde bu menhus hastalığı yenip hayatına devam eden tanıdıklarımı düşünmek ve ve senin tedavinin de çok iyi ellerde olduğunu bilmek teselli kaynağım oluyordu. Son yıllar bu duygularla geçti. Ve kader cenazene bile gelmemizin mümkün olmadığı günlerde seni bizlerden ayırdı.

Sevgili Yusuf, yokluğunla ODTÜ KTMT için yeni bir dönem başlıyor. Ama huzur içinde uyu. Onyıllar boyu oradan geçen, halen içinde yer alan ve sonraki onyıllarda yer alacak olan kuşaklar seni unutmayacak, birlikte başlattığımız, senin çok büyük emeklerinle bugünlere gelen topluluğu yaşatmaya devam edecek. Seni çok özleyeceğiz.


Cahit Baylav

bottom of page