top of page
Omur_Eren.jpg

ÖMÜR EREN

YUSUF ABİ'MİZİN ARDINDAN

Topluluğa ilk üye olduğum yıllarda (1999-2000) tanıştığım Yusuf Ata Arıak ;  konserler, mezunlar yemeği vb. aktivitelerimize mutlaka katılan , eski mezunlarımızı temsil eden, topluluk üyeleri tarafından çok sevilen, güler yüzlü abimizdi. Daha sonraki yıllarda yakından tanıdıkça onun toparlayıcı ve lider özelliklerini keşfettim ve hayran kaldım. Birçok mezunumuz, onun teşvikleriyle Türk Müziği’ni ve topluluğumuzu daha ileri hedeflere götürmek için büyük bir çaba içine girdi. Bu hedeflerden birincisi   müzik çalışmaları yapılan baraka ortamının iyileştirilmesi idi. Bu doğrultuda önce kendi ofisini düzenli olarak çalışmaların yapıldığı  bir toplantı salonuna çevirdi. Orada yapılan sayısız toplantıda öğrenci ve mezunları aynı şekilde karşılardı , hiç bir ayrım gözetmeksizin tüm katılımcıların görüşlerini dinler hatta pozitif ayrımcılık yaparak öğrencilere daha çok söz verirdi.  Özellikle toplantılarda öğrencilerin görüşlerini önemsediği  çok fazla belli olurdu.
Yusuf Abi topluluğun tüm sorunlarını kendi sorunu gibi görüp en yakın şekilde tüm sorunlarla ve üyelerle ilgilendi.  Dahası maddi, manevi gücünü ortaya koyarak bizlerin o yıllarda hayal dahi edemeyeceği derinlikte bir topluluk  binası inşasında eli taşın altında ağırlığı en çok hisseden kişi oldu. Bence , onun topluluk binasının inşaatında konser salonu dahi içerecek detayda bu denli büyük düşünmesinin nedeni ODTÜ bünyesinde bir Türk Müziği Konservatuarı veya Uygulama ve Araştırma Merkezi  düşlemesi idi. Sohbetlerimizde bana hep ODTÜ gibi tekniği kuvvetli bir Üniversitede Türk Müziği  üzerine akademik çalışmalar yapılmalı der , bizleri destekler ve kendi dönemlerinde yapılan Türk Müziği metronomunu da hep bizlere örnek olarak gösterirdi. Belki bu arzusunu gerçekleştiremeden aramızdan ayrıldı ama oluşturduğu birliktelik, organizasyon ruhu ve eseri olan KTMT topluluk binası ile bu yolda  camiamızın önünü tamamen açmıştır, onun düşlediği Türk Müziği Merkezi de bu bünyede belki bir gün oluşacaktır.
Üniversite ve Müzik yaşamımda bende derin izler bırakan Yusuf Abi’mi ömrüm boyunca unutmayacağımı biliyorum, topluluk bünyesinde de elimden geldiğince yeni nesillerce hatırlanmasını sağlayacağım.
Ömür Eren
2018-2020 Dönemi KTMT Öğrenci Korosu Şefi

bottom of page